Balderstone & Kirkholt (Turnout 23.7%) (Majority 511) | Votes | |
---|---|---|
Kathleen Nickson | Labour (Elected) | 938 |
John Kershaw | Conservative | 427 |
Mark Lindsay Alcock | Liberal Democrat | 368 |
Abdus Sami Mir | Green | 87 |
Bamford (Turnout 42.3%) (Majority 356) | Votes | |
---|---|---|
Angela Jennifer Smith | Conservative (Elected) | 1713 |
Martin Ayres | Labour | 1357 |
Roy Thornsby | Liberal Democrat | 215 |
Castleton (Turnout 30.9%) (Majority 41) | Votes | |
---|---|---|
Aasim Rashid | Labour (Elected) | 1008 |
Michael James Cullen | Conservative | 967 |
Jonathan Edward Kershaw | Green | 158 |
Brian Bamford | Independent | 155 |
Tony Hughes | Liberal Democrat | 150 |
Central Rochdale (Turnout 44.6%) (Majority 1197) | Votes | |
---|---|---|
Sultan Ali | Labour (Elected) | 2171 |
Zulfiqar Ali | Liberal Democrat | 974 |
Roger Howarth | Conservative | 185 |
Adam Mir | Green | 72 |
East Middleton (Turnout 27.3%) (Majority 792) | Votes | |
---|---|---|
June West | Labour (Elected) | 1303 |
Rebecca Daisy Ann Howard | Conservative | 511 |
Robert Mudd | UKIP | 299 |
Healey (Turnout 34.7%) (Majority 326) | Votes | |
---|---|---|
Kieran Anthony Patrick Heakin | Labour (Elected) | 1252 |
Andrew Neilson | Conservative | 926 |
Robert McLean | Liberal Democrat | 486 |
AJ Rennie | Green | 128 |
Hopwood Hall (Turnout 25.6%) (Majority 526) | Votes | |
---|---|---|
Carol Elizabeth Wardle | Labour (Elected) | 1185 |
Paul Simon Ellison | Conservative | 659 |
Angela Gardner | UKIP | 299 |
Kingsway (Turnout 33.5%) (Majority 1181) | Votes | |
---|---|---|
Daalat Ali | Labour (Elected) | 1911 |
David Clayton | Liberal Democrat | 730 |
Richard James Duckworth | Conservative | 254 |
Firuz Ali | Green | 90 |
Littleborough Lakeside (Turnout 31.3%) (Majority 306) | Votes | |
---|---|---|
Janet Ann Emsley | Labour (Elected) | 1149 |
Keith Taylor | Conservative | 843 |
Zoe Dionne Attwood | Liberal Democrat | 496 |
Milkstone & Deeplish (Turnout 35.8%) (Majority 2193) | Votes | |
---|---|---|
Sameena Akhtar Zaheer | Labour (Elected) | 2402 |
Richard Eden-Maughan | Liberal Democrat | 209 |
Jacqueline Elaine Holt | Conservative | 162 |
Milnrow & Newhey (Turnout 37.3%) (Majority 484) | Votes | |
---|---|---|
David Bamford | Liberal Democrat (Elected) | 1468 |
Neil Butterworth | Labour | 984 |
Edward Carpenter | Conservative | 511 |
Norden (Turnout 34.2%) (Majority 908) | Votes | |
---|---|---|
Mike Holly | Conservative (Elected) | 1646 |
Anthony Joseph William Bennett | Labour | 738 |
John Farrington | Liberal Democrat | 150 |
Mick Coats | Green | 121 |
North Heywood (Turnout 23.5%) (Majority 849) | Votes | |
---|---|---|
Peter Rush | Labour (Elected) | 1188 |
Stephen Matthew Pritchard | Conservative | 339 |
Stephen George Sanderson | UKIP | 232 |
Susan Ann Curzon | Liberal Democrat | 88 |
North Middleton (Turnout 27.3%) (Majority 770) | Votes | |
---|---|---|
Kallum Nolan | Labour (Elected) | 1113 |
Keeley Rose O'Mara | Independent | 343 |
Thomas Barnes | UKIP | 304 |
Oliver Bleasdale | Conservative | 295 |
John Wilkins | Liberal Democrat | 75 |
Smallbridge & Firgrove (Turnout 27.3%) (Majority 1180) | Votes | |
---|---|---|
John A J Blundell | Labour (Elected) | 1528 |
Leonard Branton | Conservative | 348 |
Eleanor Mary Kelly | Liberal Democrat | 304 |
South Middleton (Turnout 33.9%) (Majority 255) | Votes | |
---|---|---|
Patricia Mary Dale | Labour (Elected) | 1275 |
Andy Dale | Conservative | 1020 |
Richard John Whitaker | UKIP | 222 |
Emma Griffin | Liberal Democrat | 146 |
Spotland & Falinge (Turnout 37.9%) (Majority 925) | Votes | |
---|---|---|
Faisal Rana | Labour (Elected) | 1777 |
Carl Faulkner | Independent | 852 |
Steven Scholes | Conservative | 303 |
James Edward Earnshaw | Liberal Democrat | 241 |
Wardle & West L'boro (Turnout 31.6%) (Majority 1052) | Votes | |
---|---|---|
John Taylor | Conservative (Elected) | 1666 |
Julian Simon Farnell | Labour | 614 |
Lynn Butterworth | Liberal Democrat | 243 |
West Heywood (Turnout 22.4%) (Majority 649) | Votes | |
---|---|---|
Alan Michael McCarthy | Labour (Elected) | 1065 |
Rachel Christine McLachlan | Conservative | 416 |
Michael O'Brien | UKIP | 293 |
Harry Mills | Liberal Democrat | 215 |
West Middleton (Turnout 22.4%) (Majority 893) | Votes | |
---|---|---|
Neil Patrick Emmott | Labour (Elected) | 1292 |
Daniel Davison | Conservative | 399 |
Lee Jason Seville | UKIP | 340 |