Balderstone & Kirkholt (Turnout 37.0%) (Majority 306) | Votes | |
---|---|---|
Dale Mulgrew | Liberal Democrat (Elected) | 1400 |
Stefan Cholewka | Labour | 1094 |
Michael Frank Butler | Conservative | 755 |
Darren Geoffrey Pedley | Independent | 515 |
Bamford (Turnout 67.4%) (Majority 335) | Votes | |
---|---|---|
Ian Duckworth | Conservative (Elected) | 2269 |
William Hobhouse | Liberal Democrat | 1934 |
Peter Brown | Labour | 1010 |
Castleton (Turnout 58.8%) (Majority 55) | Votes | |
---|---|---|
Peter John Davison | Liberal Democrat (Elected) | 1360 |
Jean Gladys Hornby | Labour | 1305 |
Frank Salt | Independent | 763 |
Ronald Crossley | Conservative | 737 |
Allan Howard Jones | BNP | 400 |
Central Rochdale (Turnout 49.0%) (Majority 658) | Votes | |
---|---|---|
Sultan Ali | Labour (Elected) | 2334 |
Khalid Mahmood | Liberal Democrat | 1676 |
Roger Howarth | Conservative | 550 |
East Middleton (Turnout 58.2%) (Majority 882) | Votes | |
---|---|---|
June West | Labour (Elected) | 2180 |
Terrance William Smith | Liberal Democrat | 1298 |
David Harris | Conservative | 1166 |
Healey (Turnout 50.0%) (Majority 172) | Votes | |
---|---|---|
Hilary Josephine Rodgers | Liberal Democrat (Elected) | 1718 |
Andrew Neilson | Conservative | 1546 |
Jim Richard Moran | Labour | 1529 |
Alan Taylor | Liberal Democrat | 1355 |
Keith Taylor | Conservative | 1046 |
Margaret Kristin Taylor | Labour | 1001 |
Ian Grenville Andrews | Green | 467 |
Samir Chatterjee | Green | 260 |
Hopwood Hall (Turnout 55.3%) (Majority 1171) | Votes | |
---|---|---|
Carol Elizabeth Wardle | Labour (Elected) | 2301 |
Peter Burt | Conservative | 1130 |
Tony MacSparran | Liberal Democrat | 744 |
Donald Ford | BNP | 496 |
Kingsway (Turnout 44.0%) (Majority 565) | Votes | |
---|---|---|
Daalat Ali | Labour (Elected) | 2255 |
Doreen Morton | Liberal Democrat | 1690 |
Mudassar Razzaq | Conservative | 624 |
Littleborough Lakeside (Turnout 52.0%) (Majority 334) | Votes | |
---|---|---|
Stephanie Mills | Conservative (Elected) | 1928 |
Pauline Ann Maguire | Liberal Democrat | 1594 |
John Hartley | Labour | 1277 |
Milkstone & Deeplish (Turnout 46.0%) (Majority 70) | Votes | |
---|---|---|
Shah Wazir | Liberal Democrat (Elected) | 1774 |
Mohammed Zaman | Labour | 1704 |
Javed Iqbal | Respect - The Unity Coalition | 999 |
John Kershaw | Conservative | 293 |
Milnrow & Newhey (Turnout 63.0%) (Majority 348) | Votes | |
---|---|---|
Andrew John Kelly | Liberal Democrat (Elected) | 1905 |
Dr Martin Eric Rodgers | Labour | 1557 |
Catherine Marie Merrick | Conservative | 1364 |
Joyce Kathleen Burden | Respect - The Unity Coalition | 153 |
Norden (Turnout 69.1%) (Majority 313) | Votes | |
---|---|---|
Wera Hobhouse | Liberal Democrat (Elected) | 2240 |
Pat Sullivan | Conservative | 1927 |
Ann Marie Courtney | Labour | 839 |
Arthur Hughes | BNP | 319 |
North Heywood (Turnout 53.2%) (Majority 700) | Votes | |
---|---|---|
Peter Rush | Liberal Democrat (Elected) | 2028 |
Mervyn Clive Simpson | Labour | 1328 |
David Garnett | Conservative | 568 |
North Middleton (Turnout 54.5%) (Majority 1168) | Votes | |
---|---|---|
Jonathan Paul Burns | Labour (Elected) | 2237 |
Bernard Thomas Braiden | Conservative | 1069 |
Frank Cooper | Liberal Democrat | 1040 |
Smallbridge & Firgrove (Turnout 42.0%) (Majority 321) | Votes | |
---|---|---|
Martin Burke | Labour (Elected) | 1702 |
Christine Akram | Liberal Democrat | 1381 |
Leonard Keith Branton | Conservative | 934 |
South Middleton (Turnout 65.5%) (Majority 126) | Votes | |
---|---|---|
Mike Charles Holly | Conservative (Elected) | 2103 |
Michael Gary Burke | Labour | 1977 |
Jane Al-Attar | Liberal Democrat | 995 |
Spotland & Falinge (Turnout 44.0%) (Majority 400) | Votes | |
---|---|---|
Surinder Biant | Labour (Elected) | 1883 |
Peter Clegg | Liberal Democrat | 1483 |
Steven Scholes | Conservative | 718 |
Carl Faulkner | Independent | 561 |
Wardle & West L'boro (Turnout 65.0%) (Majority 1471) | Votes | |
---|---|---|
Robert Clegg | Conservative (Elected) | 2545 |
Reginald James Lane | Liberal Democrat | 1074 |
David Finlay | Labour | 1067 |
West Heywood (Turnout 51.2%) (Majority 1094) | Votes | |
---|---|---|
Alan Michael McCarthy | Labour (Elected) | 2203 |
Simon Paul Steward | Liberal Democrat | 1109 |
Darren Philip Bayman | Conservative | 1069 |
West Middleton (Turnout 48.6%) (Majority 1520) | Votes | |
---|---|---|
Neil Patrick Emmott | Labour (Elected) | 2232 |
Neil Proctor | Liberal Democrat | 712 |
Robin Alexander Herd | Conservative | 630 |
Peter Greenwood | BNP | 508 |